Czy coworking jest dla każdego?

Biuro coworkingowe jest wspólnym miejscem pracy dla architektów, informatyków, księgowych, prawników, konsultantów biznesowych, coachów, rekruterów czy innych instytucji szkoleniowych.Kreowanie wspólnych biznesów jest wpisane w ideę współdzielenia przestrzeni. Praca w centrum coworkingowym przynosi wiele korzyści.

Po pierwsze, nie rozpraszają nas domowe obowiązki, po drugie przebywamy w otoczeniu kreatywnych ludzi, a po trzecie pracujemy bardziej efektywnie. Dzięki pracy w grupie możemy nawiązać cenne kontakty, które później możemy wykorzystać w pracy przy projekcie. System coworkingowy z założenia bowiem łączy ludzi, tworzy społeczność i stwarza ogromne możliwość stricte biznesowe. Stylowo urządzone biuro znajdujące się w dobrej lokalizacji podnosi też prestiż firmy i umożliwia dostęp do sal konferencyjnych. Ponadto wspólne przebywanie w jednej przestrzeni przez wiele godzin prowadzi do bardziej świadomej współpracy oraz braku poczucia konkurencyjności. Idea coworkingu została stworzona dla osób, które szukają motywacji, inspiracji, samodyscypliny i kontaktów z innymi ludźmi.

Wraz z rozwojem współczesnego świata na rynku pojawiło się wiele nowych profesji. Jednym z najbardziej obleganych zawodów jest praca w wymiarze elektronicznym i internetowym. Coworking to idea wspólnego pracowania, która dedykowana jest wolnym strzelcom, których praca jest z założenia samotna. Jednak okazuje się, ze biura dzięki swojej elastyczności i atmosferze mogą być doskonałym miejscem pracy nie tylko dla tzw. freelancerów, ale również mikroprzedsiębiorstw. Dominują programiści, ludzie związani z reklamą i marketingiem internetowym, czyli wszyscy ci, dla których laptop stanowi podstawę działania. Nie brak jednak dziennikarzy, doradców, analityków czy trenerów. Z coworkingowych przestrzeni korzystają też graficy, fotografowie, architekci i przedstawiciele jeszcze wielu innych profesji.  Na wynajem biurka decydują się również firmy jednoosobowe, w tym także start-upy oraz firmy otwierające oddziały w nowym mieście, w którym chcą zatrudnić na początku tylko jedną osobę, zajmującą się np. spotkaniami z klientami, czy rekrutacją przyszłych pracowników. W wykonywaniu pracy coworker ma dużą swobodę. Praca w takim wymiarze nie ogranicza niezależności, nie zmusza do pracy w sztywno ustalonych ramach czasowych, nie wiąże w żaden formalny sposób. Daje zaś możliwość oddzielenia pracy zawodowej od życia prywatnego, rodzinnego, lepszej organizacji czasu, korzystania z profesjonalnej infrastruktury biurowej,  

Istnieją osoby, które lubią pracę w samotności i to właśnie w ich przypadku coworking może się nie sprawdzić. Zanim jednak powiemy, że nie lubimy pracy w takim systemie, warto chociaż spróbować, bo być może z nieufnych sceptyków zamienimy się w aktywnych entuzjastów takiego stylu życia.

 

[fbcomments]