Coworking rośnie w siłę

Cały czas zastanawiasz się co takiego ma w sobie idea coworkingu, że zrzesza coraz większa liczbę osób? Mówi się, że można się do czegoś przekonać tylko wtedy kiedy samemu się tego doświadczy, jednak… dzisiaj spróbujemy przekonać was samymi faktami, na koniec sami ocenicie czy nam się udało :)

Rosnąca liczba freelancerów

Badania pokazują, ze z roku na rok liczba freelancerów rośnie. Szacuje się, że do 2020 roku aż 40% osób pracujących stanowić będą właśnie freelancerzy, niezależni wykonawcy czy samodzielni przedsiębiorcy. W dobie globalizacji i współczesnych wyzwań jest to liczba, której nie można bagatelizować. Musimy być świadomi, że coraz większa część osób pracujących świadomie decyduje się na bardziej elastyczny styl życia, próbując doprowadzić do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, w czym idealnie pomaga im praca w biurze coworkingowym. Możemy śmiało przypuszczać, że praca we wspólnej przestrzeni stanie się jeszcze bardziej popularna, co wykorzystywać będą również firmy posiadające pracowników zdalnych. Bardziej ekonomicznym i przede wszystkim bardziej produktywnym rozwiązaniem będzie umieszczenie takiego pracownika w przestrzeni coworkingowej niż pozwolenie mu na pracę w domu.

Coworking sprawia, że czujemy się lepiej

Ponad 70% osób potwierdziło, że pracując w coworkingu czują się o wiele zdrowiej niż w tradycyjnym biurze. Każdemu z nas zdarzyło się odwiedzić wielkie korporacyjne biura, w których ramię w ramię, pracują sfrustrowani podwładni modlący się o wypracowanie odpowiedniej, narzuconej im normy. Sam widok odbiera motywację i chęć do działania. Dlatego powierzchnie przeznaczane na coworkingi bardzo mocno odbiegają od tradycyjnych biur, stając się tym samym miejscem przyjaznym i kreatywnym, w którym panuje zdrowa atmosfera pracy. Nie znajdziesz tu wysokich sufitów ani szarych ścian, zamiast tego powitają cię wielkie okna, przez które na twoje biurko będą padać promienie słońca. Na biurko, które będzie należało tylko do ciebie. A tuż obok, na miękkich i wygodnych pufach, będziesz mógł odpocząć kiedy tylko będziesz chciał. Brzmi zachęcająco? Cieszymy się, bo to jeszcze nie koniec… :)

Pracując w coworkingu wykonujesz swoje zadania lepiej

Coworking sprawia, że pracownicy potrafią się bardziej skupić i wykonywać swoje zadania lepiej niż pracując w w domu. A wszystko dzięki atmosferze pracy i energii, które panują we wspólnym biurze. Każdy z pracowników szanuje czas drugiej osoby i doskonale zdaje sobie sprawę, że przebywanie w coworkingu zobowiązuje do współpracy, a nie zabawy. Idealnym porównaniem mogą być ćwiczenia w domu i ćwiczenia na siłowni. W którym miejscu starasz się bardziej? Oczywiście na siłowni, chociażby ze względu na otaczających i oceniających Cię ludzi, w oczach których chcesz wypaść jak najlepiej. Tak samo motywująco działa praca we wspólnym biurze.

Coworking polepsza relacje między ludźmi

Praca we wspólnym biurze sprawia, że ludzie chętnie spotykają się ze sobą nie tylko w pracy. Mają okazję stworzyć coś na wzór wspólnoty, społeczności, której częścią są wszyscy pracownicy. Dodatkowo pielęgnują wartościowe znajomości tworząc wydarzenia czy spotkania, nie tylko firmowe, na które zapraszają także osoby z zewnątrz. Takie spotkania ułatwiają nawiązywanie nowych znajomości spoza przestrzeni coworkingowej, co dla wielu może być bardzo pomocne. Wspólna praca poprawia relacje między ludźmi, prowadzi do lepszej interakcji, a przede wszystkim  pozwala przełamywać bariery. Bycie członkiem społeczności coworkingowej sprawia, że czujesz się bardziej pewny siebie i otwarty na innych ludzi.

Praca według własnych zasad

Szacuje się, że tyko 30% freelancerów woli pracować w standardowych godzinach pracy. Dlatego coworking potrafi sprostać oczekiwaniom zarówno rannych ptaszków jak i nocnych sów, dając możliwość pracy nieograniczonej godzinowo. Pracownik korzysta z przestrzeni biurowej w najbardziej produktywnym dla siebie czasie, nie czując presji czy krzywych spojrzeń współpracowników.

Sukcesem coworkingu jest łamanie głęboko zakorzenionych zasad i reguł dotyczących czasu i sposobu pracy. Czasy ośmiogodzinnej, codziennej zmiany przy niewygodnym biurku odchodzą do lamusa, oddając miejsce elastyczności i autonomii. Praca staje się przyjemnością, a nie przymusem. A jak wiadomo – zadowolony pracownik, to bardziej efektywny pracownik :)

[fbcomments]