Poznaj z nami historię coworkingu!

Od dawna wiadomo, że człowiek jako istota społeczna potrzebuje kontaktu z innymi ludźmi, w czasie którego kształtuje się jego osobowość czy spojrzenie na świat. Bycie członkiem określonej społeczności daje mu poczucie bezpieczeństwa, zapewnia rozwój czy wpływa na posiadane przez niego wartości. To właśnie z potrzeby przynależności zrodziła się idea coworkingu, która zakłada otwartą i ogólnodostępną współpracę skupiającą daną społeczność.

Pierwszy raz wyrażenia coworking użył w 1999r. Brian DeKoven opisując metodę, która miała ułatwiać spotkania biznesowe i współpracę, koordynowaną i wspieraną przez komputery. Chciał, aby ludzie pracowali nad swoimi projektami jak równi, nie zważając na hierarchię w swoich przedsiębiorstwach, co niestety nie spotkało się z aprobatą. W tym samym roku, w Nowym Jorku firma z branży komputerowej – 42 West 24, stworzyła prawdopodobnie zupełnie nieświadomie pierwsze biuro coworkingowe – czyli otwarte miejsce do pracy dla ponad kilkudziesięciu osób. Miejsce to oferowało przyjemną atmosferę, elastyczne godziny i możliwość wynajęcia biurka nawet na krótki okres czasu bez zbędnych formalności. Było to wydarzenie przełomowe, które powstało na długo przed tym, zanim określenie ‘coworking’ stało się popularne.

Rok 2005 to w historii coworkingu moment przełomowy, ponieważ to właśnie wtedy powstała pierwsza, świadomie zaplanowana, prawdziwa przestrzeń coworkingowa, stworzona w San Francisco przez Brada Neuberga. Biuro powstało jako organizacja non-profit oferująca użytkownikom wolne biurka dwa razy w tygodniu wraz  z darmowym wifi , wspólnymi lunchami i silną dawką wspólnej motywacji. Niestety pomysł Neuberga nie spotkał się z zainteresowaniem jakiego się spodziewał. Na szczęście po roku działalności udało mu się zebrać garstkę ludzi, zarazić ich ideą dzielenia przestrzeni biurowej i stworzyć nowe miejsce, nazywając je Hat Factory, które jak się później okaże stanie się jedną z globalnych sieci coworków.

Mimo początkowych niepowodzeń coworking zyskiwał coraz większą rzeszę fanów na całym świecie. W tym samym czasie w Londynie, powstaje pierwsze biuro sieci HUB, a w Filadelfii IndyHall, które odnoszą sukces i wciąż cieszą się popularnością.

W 2007 roku hasło ‘coworking’ oficjalnie pojawia się w zagranicznej wersji Wikipedii. Trend dociera również do Polski, a dokładniej do Poznania, gdzie w wynajętym mieszkaniu  powstaje pierwsza namiastka coworkingu założona przez trzyosobowy zespół firmy Netguru.

W polskich mediach coraz częściej pojawiają się wzmianki dotyczące funkcjonowania przestrzeni coworkingowych. Po 2008 roku w Warszawie czy Wrocławiu powstają pierwsze biura coworkingowe inspirowane zagranicznymi trendami. Wiele z nich niestety nie wytrzymuje próby czasu, jednak bez wątpienia przyczynia się do jeszcze większego rozpowszechnienia idei wspólnej pracy. W 2009 roku w Warszawie powstaje Biurco – jedne z pierwszych, a zarazem największych biur coworkingowych w Polsce, z powodzeniem funkcjonujące do dziś.

Rok później ma miejsce pierwsza konferencja we Wrocławiu – Coworking 2010, na której spotykają się właściciele biur, zarażeni ideą wspólnej pracy, debatując o możliwości rozwoju coworkingu w naszym kraju. Wydarzenie to początkuje serie spotkań i wydarzeń promujących coworking pod patronatem Prezydenta Wrocławia. Powstają pierwsze blogi, artykuły w prasie branżowej, konferencje czy raporty obrazujące rozwój idei w Polsce. Coworking rozwija się na wielu płaszczyznach – w Szczecinie powstaje pierwsza, zupełnie bezpłatna przestrzeń do pracy, a w tym samym czasie serwis mamopracuj.pl, organizując akcję „Biurko dla Mamy”, zachęca wszystkie świeżo upieczone Mamy, do skorzystania z biur coworkingowych zamiast pracy w domu. Akcje te pokazują, że coworking w Polsce zaczyna trafiać do coraz szerszej grupy odbiorców.

Popularność coworkingu potwierdzają dane liczbowe przedstawione w 2013 roku przez magazyn Deskmag, które pokazują, że ponad 100 000 osób na całym świecie pracuje w przestrzeniach coworkingowych i liczba ta stale rośnie.

Niewątpliwie coworking staje się swoistą rewolucją systemu pracy, który zmienia spojrzenie tysięcy osób, pokazując że niestandardowe godziny pracy, możliwość łączenia się w społeczności i poznawania ciągle to nowych ludzi wpływa pozytywnie na naszą pracę. Często nowe znajomości pozwalają nam poszerzać horyzonty i tworzyć z powodzeniem nowe, nieplanowane wcześniej przedsięwzięcia dające poczucie nieustannej satysfakcji.

Jeśli uważasz, że coworking to coś dla Ciebie, nie czekaj i zgłoś się do nas – możemy wspólnie tworzyć historię :)

[fbcomments]