Kto korzysta z biur coworkingowych?
Biura coworkingowe powstały z myślą o wszystkich tych, którzy potrzebują przestrzeni do pracy. Z jednej strony w wielu przypadkach do realizacji zlecenia wystarczą wiedza, umiejętności i sprawny komputer. Jednak coworking to coś więcej niż tylko miejsce pracy.
Biura coworkingowe to możliwość pracy w specjalnym biurze, gdzie można wynająć biurko, tak brzmi jedna z podstawowych definicji tego pojęcia. Ten rodzaj pracy jest bardzo popularny na Zachodzie, np. w Berlinie działa ponad 200 biur coworkingowych. Można tutaj spotkać przedstawicieli różnych zawodów. Wiele osób błędnie mniema, że można tutaj spotkać tylko wolnych strzelców bądź parujących studentów. W przestrzeniach coworkingowych działają też pracownicy zagranicznych korporacji, informatycy, graficy, pracownicy marketingu itd.
Dlaczego ten model pracy cieszy się tak dużym powodzeniem? Okazuje się, że praca w domu, mimo licznych zalet, ma też sporo wad. W domu ciężko jest rozgraniczyć życie zawodowe od tego prywatnego, brakuje też spotkań z ludźmi i inspirujących rozmów. Przez to można mieć problem z organizacją czasu, efektywnością i motywacją. Wyrwanie się z „czterech ścian” umożliwia zmianę otoczenia, uporządkowanie godzin pracy. W kreatywnym miejscu można poznać też wiele ciekawych ludzi. W takich przestrzeniach rodzi się swoista społeczność złożona z różnych specjalistów. Ponadto coworking oznacza kooperacje i wzajemne pozytywne nakręcanie się, co jest zdecydowanie wartością dodaną. Większość użytkowników takich biur docenia możliwość wymiany doświadczeń, inspirującą atmosferę oraz odpowiednie warunki do spotkań biznesowych.Część osób pracuje w przestrzeni coworkingowej tylko dwa, trzy razy w tygodniu. Inni korzystają tylko z sal konferencyjnych na potrzeby spotkań biznesowych.
Wzrost popularności tego typu rozwiązań jest dyktowany w dużej mierze przez generacje Y i Z, czyli młodych ludzi dorastających w świecie nowych technologii. Nowoczesne i dynamiczne centra społeczne często wyposażone są w designerskie przedmioty, np. hamaki, duże kuchnie. Muszą być tak funkcjonalnie zaprojektowane, aby zaspakajały potrzeby osób z różnych branz.
Niektórzy twierdzą, że coworking to misja. Ta idea daje szansę, aby nabrać „wiatru w żagle” i odzyskać motywację do pracy. Praca w grupie pozytywnie wpływa na psychikę, ponieważ umożliwia nawiązanie nowych relacji i przebywanie w przyjaznej atmosferze. W centrach coworkingowych można nie tylko poznać ciekawych ludzi, ale też pozyskać klientów.
Zapraszamy do nas na dzień próbny!