Prognozy dla rozwoju biur coworkingowych
Według prognoz do 2020 r. ponad połowa osób zatrudnionych na etat w Stanach Zjednoczonych i Europie będzie pracowała jako freelancerzy czy startupowi przedsiębiorcy.
Coworking jest jednym z dominujących trendów, które modelują współczesne podejście do pracy biurowej. Przestrzenie, w których można wynająć biurko zdobyły ogromną popularności ze względu na charakterystyczne warunki tam panujące.W dużej mierze wzrost tego typu rozwiązań generowany jest przez przedstawicieli pokolenia Y i Z, czyli młodych ludzi, którzy dorastają w świecie pełnym nowych technologii. Podkreślają oni, że w szczególności cenią sobie elastyczny czas pracy. Na popularność przestrzeni coworkingowych wpływ ma też to, że powstaje coraz więcej starupów oraz mikroprzedsiębiorstw. Przestrzeń musi być w tym przypadku funkcjonalna i dobrze wyposażona pod względem technologicznym.
Biura coworkingowe są też coraz bardziej popularną alternatywą dla pracowników etatowych, którzy pracują poza siedzibą firmy. Analizy wskazują, że atmosfera biur coworkingowych sprzyja efektywności i dobrze wpisuje się w potrzeby osób urodzonych w latach 80., które przyzwyczajone są do mobilności, elastyczności itd. Biurka coworkingowe często zlokalizowane są w atrakcyjnej części miasta. Za stosunkowo niską cenę pracownicy mają do dyspozycji miejsce, w którym mogą spotkać się z klientami i zadbać o profesjonalny wizerunek. Takie biurka można wynająć zarówno w biurowcu, w willi z ogrodem czy też stylowej kamienicy. Możliwości jest bardzo dużo. Dlaczego biura coworkingowe coraz częściej wygrywają z tradycyjnymi powierzchniami biurowymi? Wpływ na to ma fakt, że dynamiczne centra społeczne są ciekawie zaaranżowane i wyposażone w designerskie przedmioty. Często można tam spotkać hamaki, mikro kawiarnie, duże kuchnie. Wszystko po to, aby atmosfera była jeszcze bardziej mobilizująca do pracy i sprzyjała wynajdowaniu kreatywnych rozwiązań. W biurach coworkingowych w Stanach Zjednoczonych czy Skandynawii coraz częściej stawia się na stanowiska, przy których można zmienić pozycję z siedzącej na stojącą.W praktyce oznacza to dużo większy komfort i pozytywny wpływ na organizm.
Praca w ramach coworkingu daje duże spektrum możliwości. W takich okolicznościach tworzy się społeczność i budowane są więzi zarówno te biznesowe, jak i międzyludzkie.Praca w takich przestrzeniach daje dostęp do zawierania ciekawych znajomości i pozwala na wzajemne wsparcie specjalistów z różnych dziedzin. Można więc dzielić się doświadczeniem i czerpać inspirację z otaczającej rzeczywistości. Taki sposób pracy w znacznym stopniu prowadzi też do wzrostu motywacji i efektywności w pracy. Chętni, żeby spróbować?